Topola: Livnica opet posluje

Bez autora
Dec 06 2011

Posle raskida privatizacije i podržavljenja "Livnica" je konačno stala na zdrave noge. Prvi put posle višegodišnje agonije radnici redovno dobijaju plate. U poslovodstvu kažu da su za oko godinu dana uspeli da stabilizuju firmu i postanu značajni izvoznici. Oko 90 odsto odlivaka, izvoze najviše u Nemačku, Italiju i Belorusiju. Samo ovog meseca stranim partnerima među kojima je i nemački "Donald trejd", koji radi delove za "Mercedes", isporučeno je robe u vrednosti od 300.000 evra. Od početka godine izvoz je oko 1,8 miliona evra. Plate su redovne i na nivou republičkog proseka, a isplaćuju se i sve obaveze prema državi i dobavljačima. Osvojili su i nove proizvode u skladu za zahtevima kupaca. Za kupce iz Belorusije rade hidraulični liv. Reč je o procesu u kom se čak 90 odsto obrade obavlja livenjem. Planiraju da u narednoj godini proizvodnju povećaju za oko 40 odsto.

Topola: Livnica opet poslujePosle raskida privatizacije i podržavljenja "Livnica" je konačno stala na zdrave noge.

Prvi put posle višegodišnje agonije radnici redovno dobijaju plate.

U poslovodstvu kažu da su za oko godinu dana uspeli da stabilizuju firmu i postanu značajni izvoznici. Oko 90 odsto odlivaka, izvoze najviše u Nemačku, Italiju i Belorusiju.

Živko Knežević, direktor, kaže da je samo ovog meseca stranim partnerima među kojima je i nemački "Donald trejd", koji radi delove za "Mercedes", isporučeno robe u vrednosti od 300.000 evra. Od početka godine izvoz je oko 1,8 miliona evra.

- Plate su redovne i na nivou republičkog proseka, a isplaćujemo i sve obaveze prema državi i dobavljačima. Osvojili smo i nove proizvode u skladu za zahtevima kupaca - objašnjava direktor. Za kupce iz Belorusije radimo hidraulični liv. Reč je o procesu u kom se čak 90 odsto obrade obavlja livenjem. Planiramo da u narednoj godini proizvodnju povećamo za oko 40 odsto.

U Livnici trenutno radi 150 radnika, a 70 je i dalje na plaćenom odsustvu. Plan poslovodstva je da se fabrika podmladi, posebno u proizvodnji. Za socijalni program prijavilo se 88 radnika, uglavnom iz administracije.

Ovo preduzeće koje je nekada bilo u sastavu "Zastave", a potom postalo zasebna firma, prodato je 2005. godine Slovencima. Većinski vlasnik postala je kompanija "Livar", iz Ivančne Gorice. Preduzeće je radilo, ali su navodno beleženi gubici. Nezadovoljni radnici, kojima je zakinuto 17 zarada u štrajku koji je trajao više meseci, zahtevali su između ostalog i raskid privatizacije, što je i učinjeno krajem prošle godine kada je slovenačka kompanija državi vratila većinski paket akcija.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik